Jiří Hlavenka: V Izraeli vědí, co chtějí

Jiří Hlavenka: V Izraeli vědí, co chtějí

Na konci května se náš krajský zastupitel Jiří Hlavenka zúčastnil se skupinou lidí z Jihomoravského kraje (vedení kraje, představitelé univerzit, vědy a výzkumu, inovativních technologických firem a JICu) pětidenní inspirační cesty po Izraeli.

Izrael je známý jako Země startupů („Startup Nation“), má jich v přepočtu nejvíce na hlavu a i v celkových číslech jej předbíhá jen USA a Čína, která má stokrát větší populaci. Startupy jsou přitom velmi významným a dobře vyčísleným přínosem pro místní ekonomiku – přinášejí ročně přes 5 miliard dolarů investic do startupů, přinášejí do země výzkumné a vývojové pobočky zahraničních firem a další peníze jsou pak „zinkasovány“ za jejich exity. Posledním takovým byl prodej izraelského startupu MobileEye firmě Intel za gigantických 16 miliard dolarů.

Konkrétní cenná zkušenost z Izraele směřovala právě k plánovanému odkupu polovičního podílu Technologického parku v Brně. „Zajímalo nás, jakým způsobem fungují obdobné parky v této zemi (je jich zde celá řada a jsou podstatně větší),“ uvádí Hlavenka a vysvětluje, že typickým uspořádáním je kombinace soukromého investora a veřejného vlastnictví (město, stát, univerzita), přičemž soukromý vlastník je „developer“, který staví a stará se o organizaci nájmů. Veřejný vlastník má pak právo rozhodnout, co se bude a nebude stavět a jaký typ firem má nebo nemá být vzat do nájmu – tak, aby byl naplněn veřejný zájem (kombinace univerzity, výzkumu a soukromého výzkumu). Nehrozí tedy, že by developer v místním technologickém parku stavěl to, co se mu zlíbí – komerční nebo bytovou výstavbu například – pokud mu to veřejný vlastník nedovolí. Pozemky v izraelském technologickém parku pak patří městu či státu, což taky znamená vysoký stupeň kontroly.

Inspirativní také pro pana Hlavenku bylo, jak Izraelci vědí, co chtějí, jak to mají nastaveno dlouhodobě a jak se tento směr absolutně nemění podle toho, kdo je zrovna u vlády, ať se tam střídá levice s pravicí. Rozhodli se totiž, že se budou živit hlavou a ne jinak. „To začíná samozřejmě od vzdělávacího systému, ve kterém nás zaujalo několik věcí. Jednak volnost, kterou mají jak studenti, tak i mladí „startupisti“ sídlící na univerzitách nebo poblíž nich, v přístupu k laboratornímu a strojnímu vybavení škol. Stručně řečeno, mohou používat cokoli kdykoli jakkoli a zdarma, dokonce i ke komerčním účelům (!). Kontrast mezi přístupem k vybavení našich univerzit nemůže být větší… Na univerzitách existují vždy organizace na podporu startupů, tedy podnikatelských aktivit, „školiček pro podnikatele“ již v prostředí školy. Mladí lidé jsou v těchto aktivitách maximálně podporováni, přičemž systém podpory je vrstevnatý – podporuje to škola samotná, podporují to státní i nestátní organizace včetně filantropických uskupení, podporují to výzkumné organizace a komerční firmy, a podporuje to silně i armáda, která má ve zdejším prostředí důležitou roli,“ vysvětluje Hlavenka.

Už od začátku prosazuji výše zmíněnou koncepci public-private partnership, tedy částečné vlastnění veřejným a částečně soukromým sektorem. Dlouhodobě to funguje dobře nejen v Izraeli.

Izraelská zkušenost pro Jihomoravskou, spíše tedy „brněnskou“ delegaci, byla skutečně mimořádně inspirativní. „Můžeme se nejen učit od země, která je v podpoře inovativní ekonomiky o desítky let před námi, ale současně vidíme, a to je velmi podstatné, jak obrovsky prospěšné pro celou zemi, pro její prosperitu (a pro výběr daní státem), je soustředění se na tuto oblast. Co se týká technoparku v Brně, už od začátku prosazuji výše zmíněnou koncepci public-private partnership, tedy částečné vlastnění veřejným a částečně soukromým sektorem. Dlouhodobě to funguje dobře nejen v Izraeli. Snažím se tuto cestu na kraji při jednání s představiteli města komunikovat, nicméně nejdříve je potřeba vykoupit „mrtvého investora“ v podobě společnosti P+O. Pak už kraj a město Brno budou mít volné ruce k tomu, udělat otevřené výběrové řízení pro vstup aktivního developera, který přijme jejich podmínky,“ zakončuje Hlavenka.

 

Jiří Hlavenka – krajský zastupitel za klub Zelení a Piráti JmK

0