Jiří Hlavenka: Thermal Pasohlávky nakonec zřejmě neskončí průšvihem, velký úspěch to také není

Dlouho se vlekoucí záležitost se nakonec zřejmě dočká závěru: čínský lázeňský developer se dle informací z tisku rozhodl zakoupit pozemky v Pasohlávkách a zaplatit za ně přes 390 miliónů korun. Pokud se toto podaří (zbývá dořešit ještě řadu technikálií, ale na nich by se to už zadrhnout nemělo, spíše je otázka, zda investor opět neuteče, tak jako dříve), neskončí tato záležitost průšvihem.

Výhra to ale taky není. Do oblasti byly nainvestovány nízké stovky miliónů korun, z peněz krajských i evropských, provozovatel – krajem a obcí Pasohlávky zřízená společnost – je dnes zadlužená u kraje i u ČSOB. Vzhledem k časovému zhodnocení peněz a k dosud neznámým parametrům budoucí smlouvy (např. jak bude řešen tento dluh, obvyklé je snížení kupní ceny právě o dluh) je otázka, zda je tato anabáze vůbec finančně úspěšná. Ale vzhledem k tomu, že hrozil daleko divočejší scénář – úvěry byly splatné a nebylo je z čeho splácet, společnost nemá žádné příjmy – lze říci „díky aspoň za to“.

Kraj se však přímým prodejem pozemků zcela vzdává možnosti dění v této oblasti ovlivňovat. Myšlenky na lázeňsko-léčebný ústav (v kraji něco takového docela citelně chybí, naši občané musí jezdit obvykle do hodně vzdálených lázní, minerálně-termální prameny jsou přitom výjímečně vhodné pro léčbu a rehabilitaci zejména u kloubních problémů) už jsou zřejmě passé. Čínský investor tam postaví to co bude chtít – bohužel se do tendru přihlásil jako jediný. To je škoda, neboť investor z této země dostane do svého pachtu naprosto jedinečný přírodní zdroj. Ač je tedy nutno ocenit snahu kraje zděděný problém řešit, a nakonec i, jak doufáme, zdárně vyřešit, přece jen mohl postupovat už od začátku podstatně razantněji, neboť nyní už bylo jeho rozhodování zčásti vynucené pod tlakem nutnosti splácet dluh společnosti.

 

Jiří Hlavenka, předseda krajského zastupitelského klubu Zelených a Pirátů

0