Krajské zastupitelstvo protlačilo kontroverzní Zásady územního rozvoje

Krajské zastupitelstvo protlačilo kontroverzní Zásady územního rozvoje

Dva dny před konáním krajských voleb protlačili zastupitelé Jihomoravského kraje zásadní dokument pro rozvoj regionu – Zásady územního rozvoje (ZÚR) kraje. Učinili tak na mimořádném zastupitelstvu svolaném jen kvůli tomuto jedinému bodu, a to i přesto, že jsou dlouhodobě upozorňováni na nedostatky a neúplnost tohoto plánu.

Zastupitelé tak prokázali, jak vypadá “pokrok”: předchozí, úplnou verzi ZÚR prohlásil za protiprávní soud, načež po čtyřech letech práce připravili a protlačili ke schválení – zásady neúplné. Ty se zcela vyhýbají řešení nejdůležitějších páteřních tras kraje, jako je například R43 směrem na Svitavy, které nechávají na dopracování a “aktualizaci”. Tím je ale popřen smysl ZÚR: Zásady mají právě jednoznačně a kompletně stanovit hlavní trasy, a z nich vycházejí pak konkrétní, podrobně rozpracované územní plány.

Krajští zastupitelé, z nichž většina je v lavicích zastupitelstva naposledy, tak nadělili Jihomoravanům a svým nástupcům pěkné dárečky. “Aktualizace” ZÚR bude trvat dle odhadů 5-6 let, přičemž je velmi pravděpodobné jejich opětovné napadení a shození soudem, neboť důvody, kvůli kterým byly předchozí Zasady prohlášeny za protiprávní, zůstávají. Proces pak začne od začátku, což znamená, že hrozí,, že se započtením všech obvyklých lhůt pro projektování, výběru dodavatele a vlastní stavby se projedeme po nových páteřních trasách v kraji za dvacet let.

Krajské zastupitelstvo hlasovalo pro ZÚR téměř jednomyslně a bez podrobné rozpravy, kterou by si nejdůležitější rozhodnutí kraje za několik let nepochybně zasloužilo. Jedinými oponujícími byli tři poslanci TOP 09, kteří na své věcné připomínky od lidoveckého radního Tesaříka obdrželi vyhýbavou odpověď a dočkali se osobního útoku od hejtmana Haška, který namísto věcného vysvětlení začal vypočítávat jejich účast na jednáních. Zasedání tak bohužel jen potvrdilo to, co se ví už dávno: že na krajském zastupitelstvu neexistuje opozice, tedy ať dáte ve volbách hlas komunistům, ODS, lidovcům či bohužel i Starostům, hlasujete pro Haška.

0