Další špatné vysvědčení pro hejtmana Haška? Důvodem je netransparentnost

Další špatné vysvědčení pro hejtmana Haška? Důvodem je netransparentnost

Další špatné vysvědčení pro hejtmana Haška. Kraj skončil na chvostu v kritériích transparentnosti. V nedávno provedeném pečlivém průzkumu vyhodnocujícího práci krajů skončil Jihomoravský kraj, vedený hejtmanem Haškem, na celkovém pátém místě.

Ve třech kritériích, za která krajskou správu trvale kritizujeme, se však ocitl na posledních místech, konkrétně:
– v územním plánování, což je jedna z největších bolístek kraje, byl zcela poslední
– v mediální politice se dělil o poslední místo s Moravskoslezským krajem, zde jej dokonce posuzovatelé odmítli hodnotit
– v přístupu k informacím je čtvrtý od konce, s obrovskou ztrátou na vítězné kraje.

Zatímco kraj se hájí a vinu v nedostatcích územního plánu svaluje na jiné, průzkum www.hodnocenikraju.cz má v tomto jasno – zásady územního rozvoje jsou jednou z klíčových pravomocí kraje a to, že nejsou schváleny, je problém pouze a jen kraje samotného.

V transparentnosti, na kterou dlouhodobě poukazujeme a která je pilířem našeho programu, vyčítá průzkum kraji řadu nedostatků. Kraj nezpřístupňuje archiv elektronických dokumentů – svoje zprávy pouze dle zákona vyvěsí a po uplynutí lhůty je sejme a z webu smaže, což je v době Internetu zcela nepřijatelné. Kraj pak dále nepublikuje svoje informace ve standardech tzv. Otevřených dat, což je mezinárodně uznávaná norma umožňující další snadné zpracování dat. Kraj tak zpřístupňuje jen povinné minimum dat (zápisy z jednání navíc chyběly na webu tři roky dozadu a byly doplněny nyní, těsně před volbami zpětně).

Kuriózní je pak poslední místo v mediální politice, za kterou je hejtman v poslední době propírán. Kdyby průzkum namísto prezentace krajů zařadil kategorii sebeprezentace hejtmanů, byl by jihomoravský kraj nepochybně vítězný!

 

0