Zelení a Piráti potvrzují spojenectví pro krajské volby a míří do vedení kraje

Zelení a Piráti potvrzují spojenectví pro krajské volby a míří do vedení kraje

14. 3. 2016

Brno, pondělí 14. března

Koalice, o které se už několik měsíců mluvilo, je oficiální. Zástupci krajských organizací Strany zelených a České pirátské strany z Jihomoravského kraje ve středu 9. března podepsali koaliční smlouvu a stvrdili tak memorandum o spolupráci z loňského prosince. Lídrem koalice s názvem Zelení a Piráti a kandidátem na hejtmana je Jiří Hlavenka, úspěšný a respektovaný podnikatel a investor.

Na čelních místech kandidátky se dále objeví manažer a ekonom Ivo Vašíček z Čejkovic (Piráti), IT specialista Tomáš Vymazal z Moutnic (Piráti), starostka MČ Brno-Nový Lískovec Jana Drápalová (SZ), brněnský religionista Matouš Vencálek (SZ), grafik a programátor Ondřej Kotas z Brna (Piráti), starostka MČ Brno-Komín Milada Blatná (SZ), terapeutka EFT Mária Vašíčková z Čejkovic (Piráti) a první desítku uzavírá pedagožka volného času a zastupitelka Hustopečí Ingrid Florusová (SZ). Ani na dalších místech kandidátky nechybí zajímavé osobnosti, například bývalý ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek.

S Piráty se shodujeme nejen na krajských tématických prioritách, ale spojuje nás také to, co nás odlišuje od ostatních politických stran – snaha zapojovat veřejnost do rozhodování či odpor k populismu a planým slibům. Shodujeme se na potřebě změny ve vedení kraje a také na osobě Jiřího Hlavenky jako ideálního kandidáta na post hejtmana,“ přibližuje předseda jihomoravských zelených Matouš Vencálek.

Pro koaliční kandidátku v Jihomoravském kraji jsme se rozhodli i na základě zkušeností s úspěchem v komunálních volbách v Brně, kde jsme v koalici získali více než 11 % hlasů. Očekáváme, že tentokrát dostaneme možnost účinně se podílet na rozhodování o budoucnosti kraje. Naším cílem je prosadit otevřený přístup k informacím o krajském úřadě a krajem řízených firmách, podobně jako to uskutečňujeme v Brně. Chceme pokračovat v integraci dopravních a odbavovacích systémů veřejné dopravy, a to i s okolím JMK včetně Rakouska a Slovenska. Považujeme za nezbytné pořídit konečně platné zásady územního rozvoje a zabránit vendor-lock-in (závislost na jednom dodavateli) v resortu informatiky. V krajině chceme zabránit úbytku vody a naředit monokultury řepky konopím,“ dodává Róbert Čuma, krajský předseda Pirátů.

Samotnou kampaň plánují koaliční partneři spustit na začátku jara a chtějí v ní oslovit nejen stálé voliče a voličky, ale také ty, kteří zejména ke krajským volbám vůbec nechodí. „Vnímáme to jako velký problém, že krajská samospráva nedokáže obyvatelům a obyvatelkám Jihomoravského kraje vysvětlit, o čem vlastně rozhodují, vhazují-li lístek do volební urny. Možná se to některým stranám hodí, my ale s lidmi chceme otevřeně mluvit o tom, co v rámci kraje můžeme zlepšit a co neovlivníme,“ dodává lídr koalice a kandidát na hejtmana Jiří Hlavenka.

——————-

Kontakt:

Matouš Vencálek, předseda jihomoravské krajské organizace SZ, tel: 603 931 205, matous.vencalek@zeleni.cz

Róbert Čuma, předseda jihomoravského krajského sdružení Pirátů, tel. 774 281 317, robert.cuma@pirati.cz

0